Rostlinná mléka – ořechové, ovesné, sójové, banánové – 4 recepty na domácí výrobu

rostlinná mléka
SDÍLEJTE

Vyrobeno doma je oproti kupovanému čerstvé, lépe chutná, je levnější a můžete si vyrobit i takové, které v obchodě nenajdete. Výroba je velmi jednoduchá. Každé rostlinné mléko má svou originální chuť, hodí se na něco jiného a liší se také, co do obsahu živin. V ledničce vám čerstvá mléka vydrží nejdéle 3 dny.

K výrobě rostlinných mlék potřebujete hlavně výkonný mixér a také pytlík na výrobu rostlinného mléka. Mě se nejlépe osvědčil nylonový. Poslouží vám ale dobře i řidší bavlněné plátno.

Ořechové mléko

Ořechová mléka jsou krémovější a jemnější, než ta obilná. Jsou také dosti tučná, proto to s nimi nepřehánějte.
Můžete použit jakékoliv nepražené a nesolené (raw) ořechy – mandle, lískové ořechy, kešu, nebo také semínka, například máku. Postup je u všech stejný, zato chuť bude pokaždé jedinečná. V podstatě potřebujete jen ořechy a vodu v poměru 1:3

1 šálek ořechů
3 šálky vody

2 – 4 Medjool datle (pokud chcete osladit)

Šálek ořechů namočte přes noc do vody, potom slejte a propláchněte. Ořechy nasypte do mixéru a přilejte 3 šálky čerstvé vody. Pokud chcete mléko slazené, přidejte 2 – 4 vypeckované Medjool datle (tento druh datlí je nejlepší, protože jsou to čerstvé nesušené datle a jsou nejšťavnatější 🙂 Mixujte na nejvyšší otáčky do hladka. Potom sceďte přes pytlík nebo plátno do čisté nádoby a opatrně rukama „vyždímejte“. U kešu ořechů cedit nemusíte. Podle toho, jak chcete mít mléko husté, můžete použít při mixování méně, či více vody.

Mandlové mléko – díky své lákavé vůni se výborně hodí na koktejly nebo do kávy
Lískooříškové mléko – přidejte 2 lžíce (nepraženého) kakaa, ohřejte a máte „nutellové“ čoko mléko
Kešu mléko – je přirozeně sladké i bez přidání datlí, ze všech mlék nejkrémovější a nemusí se cedit přes plátno, hodí se na sladké i slané vaření a omáčky
Makové mléko – má nahořklou a výraznou makovou chuť

Ovesné mléko

1 šálek ovesných vloček
3 šálky vody
1 kávová lžička vanilkového extraktu
1 – 2 Medjool datle (pokud chcete osladit)

Ovesné vločky namočte alespoň na 30 minut do vody, ale můžete i přes noc. Potom slejte a propláchněte. Vločky vhoďte do mixéru, přidejte čerstvou vodu, můžete i vanilku a 1 – 2 Medjool datle. Mixujte na nejvyšší otáčky do hladka. Potom sceďte přes pytlík nebo plátno do čisté nádoby a opatrně rukama „vyždímejte“.

Ovesné mléko – je přirozeně sladké, má obilnou škrobovitou chuť a já ho občas používám při pečení bábovky nebo na lívanečky.

Sójové mléko

Toto mléko se musí uvařit, protože sója je luštěnina.

1/2 šálku (asi 80 g) žlutých sójových bobů
4 šálky (1 litr) vody
4 Medjool datle (pokud chcete osladit)

Sójové boby namočte přes noc do vody, minimálně na 12 hodin i déle. Slejte a odstraňte slupky. Dejte do mixéru a přidejte 3 šálky (3/4 litru) vody. Rozmixujte do hladka, sceďte přes pytlík nebo plátno a opatrně rukama „vyždímejte“. Přelijte scezené mléko do hrnce, přidejte 1 šálek (1/4 litru) vody a přiveďte k varu. Vařte na mírném plameni asi 20 minut, přitom občas míchejte a sbírejte pěnu. Po vychladnutí, můžete přidat vypeckované datle a rozmixovat, chcete-li mít mléko sladké.

Sójové mléko – je univerzální, dá se použít jak na sladké pudingy a palačinky, tak při vaření slaných omáček, polévek nebo do bramborové kaše. Ze všech rostlinných mlék má nejvíce bílkovin.

Banánové mléko

2 banány
1/2 litru vody

Obojí rozmixujte v mixéru a máte hotovo! Podle chuti můžete přidat kakao, skořici, vanilku, jahody…

Banánové mléko – je mé nejoblíbenější, je nejlepší pít ho jen tak, je velice osvěžující, lehoučké, bez tuku, sladké a krémové, výborné v létě. Ale klidně ho můžete použít i na vaření nebo sladké pečení.


SDÍLEJTE