jak začít?

1. buďte otevření

Základem jakékoliv změny je otevřenost. Buďte otevření informacím a vzdělávejte se. Čím více budete vědět, tím větší vám vše bude dávat smysl. Veganství pro vás získá hlubší význam a širší rozměr. 
Podívejte se na některý z dokumentárních filmů a přednášek v sekci videa, přečtěte si knihy. Začít můžete třeba mojí knihou Vegan, ve které najdete odpovědi na nejčastější otázky, obavy, argumenty, pravdy a mýty spojené s veganstvím.

Tím úplně prvním, nesmírně důležitým krokem, je uvědomění si skutečných hodnot v životě.  Aby to, co každý den děláme rezonovalo s tím, co nosíme uvnitř. Doporučuji proto přečíst si také článek o tom

Odpovězte si přesně na otázku:

Proč chci přestat jíst zvířata?

Možná milujete zvířata a není vám jedno co se s nimi děje, nechcete už dál být součástí všeho toho zbytečného koloběhu násilí a utrpení zvířat.

Možná myslíte na to, až vám bude 60, 70, 80, 90…chcete zůstat zdraví, ať můžete dovádět s vnoučaty, chodit na balet, nebo se naučit jazyky a procestovat svět na kole.

tanec na pláži při západu slunce, silueta

Možná už se nemůžete dívat, jak hoří Amazonie, umírají korály, tají ledovce v Alpách a záleží vám na tom, jaká příroda tu bude pro vaše děti a vnoučata. 

zelený les

Ať je ten váš důvod jakýkoliv, vzpomeňte si na něj pokaždé, když dostanete chuť na maso nebo do vás začne šťourat okolí. Zdá-li se vám těžké přestat jíst maso, myslete na to, jak těžké to musí být pro zvířata, když maso jíst budete. Když přesně víte a jste si jisti tím, PROČ to děláte, pak být veganem je velmi lehké. A také velmi naplňující.
S tím, jak se začnete cítit lépe fyzicky, přichází i duševní rovnováha a mír.

2. vyměňte maso, ryby, mléko a vajíčka za rostliny

Jíst musíme každý den, proto je jídlo tou největší a nejdůležitější změnou, kterou uděláte, ne však složitou.
Aby byla veganská strava prospěšná našemu zdraví, nestačí jen odstranit maso z talíře, ale znamená to velmi pestrý a bohatý jídelníček, jehož základem je hlavně množství zeleniny  a ovoce, jsou tu také luštěniny a obilniny, ořechy a semínka. Jen jedinný vitamin B12 je nutné si brát v doplňcích. Proč? – o tom píši na Blogu v čláku Vitamín B12 ve veganské stravě. Pokud máme nedostatek slunečního svitu, u nás tedy nejméně celou zimu, pak musíme doplňovat také vitamin D – to se ovšem netýká jen veganů. 

Odkud brát bílkoviny?

Nejbohatšími zdroji rostlinných bílkovin jsou luštěniny, ovesné vločky a některé druhy zeleniny. Mějte však na paměti, že určité množství bílkovin je obsaženo v naprosto každičké zelenině, obilovině, ořechách, semínkách a také v ovoci. Během dne byste měli mít různé zdroje rostlinných bílkovin a kombinovat je. Proč? O tom je tento článek Bílkoviny v rostlinách. Maso tedy velmi snadno vyměníte při nákupech, ve svých receptech a na talíři za:

luštěniny

   luštěniny – všechny druhy fazolí a čočky, hrách a cizrna. Až na červenou čočku, je třeba luštěniny přes noc namočit. Výborně se hodí na polévky, na výrobu karbanátků, do tortil a zeleninových směsí nebo na guláš. Můžete mít v zásobě po ruce také pár konzerv fazolí, třeba v tomatové omáčce, jako rychlovku nebo na cesty.

tofu natural

   tofu – je sýr vyrobený z vařených sójových bobů (luštěnina). Dá se koupit natural, lahůdkové, uzené, čili a jiné. Nepotřebuje vaření a lze ho použít téměř na cokoliv. Na pečivo, těstoviny, na pizzu i do salátů, na špízy, na pomazánky a omáčky. Natural jde i na sladko místo tvarohu na cheesecake nebo sladký krém (termix).

   tempeh – jsou slisované fermentované sójové boby, prorostlé ušlechtilou plísní, s výraznější chutí, než tofu. Lze koupit natural, marinovaný a uzený. Nejlépe se hodí na gril, na špízy, do zeleninových směsí, do salátů.

natto

   natto – jsou fermentované sójové boby, pro které je typický lepkavý sliz na povrchu. Má velmi výraznou chuť i aroma. Díky tomu se dá přirovnat tak trochu k olomouckým tvarůžkům. Je to tradiční japonská potravina podávaná nejčastěji s rýží.

ovesné vločky

   ovesné vločky – v šálku ovesných vloček je přibližně stejné množství bílkovin jako v šálku uvařených fazolí. Jsou skvělé nejen na sladkou ovesnou kaši, ale i na slanou kaši se zeleninou, na výrobu zeleninových karbanátků a kuliček, na lívance a na pečení sušenek a koláčků.

   brokolice – je královnou zeleniny, co se týká bílkovin. Jedna 500 gramová hlava dodá taktéž stejné množství bílkovin jako šálek vařených fazolí. Můžete ji křoupat syrovou, namáčenou v různých dipech, nebo jen lehce 5 minut spařit. Také květák a římský salát jsou velmi bohaté na bílkoviny.

Existují dnes také polotovary jako jsou, párky, burgery, řízky, klobásy a další ve veganské verzi. Jsou dobré pro začátek, protože připomínají to, na co jsme byli dosud zvyklí, jsou to hotovky bez práce a dobré občas pro zpestření. Většinou jsou vyrobeny z hrachových nebo sójových bílkovin a jsou označeny logem. Často však také obsahují kokosový tuk, což je škodlivý nasycený tuk, nebo také izolovaný lepek, a proto čtěte etikety nebo je kupujte jen zřídka.

vegan symbol

 Odkud brát omega-3 mastné kyseliny a co místo ryby o Štědrém večeru 

Omega-3 mastné kyseliny, důležité pro naši paměť a mozek i srdce, nejsou zdaleka jen v rybách.
Velmi bohatým zdrojem omega 3 jsou:

vlašské ořechy

lněný olej a lněná semínka
chia semínka
konopná semínka

vlašské ořechy
olej z mořských řas

chia semínka

Lněný olej nikdy nezahřívejte a použijte lžíci denně třeba na salát. Ořechy a semínka jsou velmi tučné, proto nejezte více, než hrstku ořechů nebo 2 lžíce semínek za den. Nepražené vlašské ořechy můžete zobat jen tak, rozdrobit do salátů nebo si z nich vyrobit ořechové máslo. Konopná semínka jsou dobrá do kaše. Chia semínka se hodí do sladkých ovocných dezertů a svačinek. Chia a lněná také ke spojení těsta namísto vajec.
Olej z mořských řas koupíte v tobolkách.
Ještě podrobněji píšu o omega-3 v článku Veganské děti.

Jód

Občas si dopřejte i mořské řasy jako takové – jsou nejlepším zdrojem jódu pro správnou funkci štítné žlázy. Je jich mnoho druhů a koupíte je ve formě plátů, vloček nebo nudliček. Pláty se hodí na suši a obalení, vločky zase do polévek.

mořské řasy Nori

Hlíva ústřičná á la kapr

I kapr na vánoce je jen tradice, která je v každém koutě světa jiná. Ať už je tradice jakákoliv, pořád je to jen zvyk, který můžeme změnit a zavést nový zvyk, novou tradici. O to spíše o vánocích – svátcích míru a lásky, kterou si zaslouží i zvířata. Pokud však myslíte, že by vám jen z čiré nostalgie o štědrovečerní večeři chyběla chuť ryby, i to se dá zařídit, ale tentokrát bez popravy kaprů a jiných živočichů. A tady je můj osvědčený Tip:

hlíva ústřičná á la kapr s bramborovým salátem a kešu majonézou

Plátky hlívy ústřičné potřete marinádou z řepkového oleje, provensálského koření, trošky soli a pepře. Nechte pár hodin uležet. Zabalte do navlhčeného plátu mořské řasy Nori a zajistěte půlkami párátek. Obalte v těstíčku z mouky, vody a špetky kurkumy, potom obalte ve strouhance. Osmažte na oleji z obou stran. Mořská řasa dodá rybí chuť, hlíva jemnost a vytahování párátek iluzi rybích kostí. Stačí jen doladit bramborovým salátem s kešu majonézou a čerstvou zeleninou.

Jak vyměnit mléko a odkud brát vápník?

S mlékem je to snadné. Snad v každém obchodě už dnes koupíte několik druhů rostlinného mléka:
   sójové, mandlové, ovesné, rýžové
Kromě toho si velmi snadno můžete vyrábět svá rostlinná mléka doma. Získáte tak originální a čerstvá mléka, která v obchodě nenajdete:
   lísko-oříškové, makové, kešu a další
Jak na to, a které si vybrat, zjistíte na mém Blogu. Každé z rostlinných mlék má svou originální chuť a hodí se na něco jiného. Stejně tak se liší obsahem živin. Najděte si své favority a používejte všude tam, kde byste použili kravské mléko. Vynechte kokosové mléko, protože to má velmi mnoho nasycených tuků, které škodí našim cévám.

rostlinná mléka

Jogurty a smetanu najdete v obchodech také v rostlinné verzi, podobně jako mléko.
Sýr na těstoviny, pizzu a pečivo můžete vyměnit za tofu nebo za „sýr“ vyrobený z kešu ořechů a lahůdkového droždí, buď krémový nebo sypký. Návod najdete na Blogu.
Máslo na pečivo vyměňte za tahini (sezamovou pastu), ořechová másla nebo avokádo. Ořechová másla lze levněji vyrobit také doma.

Vápník

pro pevné kosti je hlavním důvodem, proč většina lidí pije mléko a jí mléčné výrobky. Navzdory tomu, co se nám vtlouká do hlavy, ve skutečnosti mléko není vůbec tím nejlepším zdrojem vápníku a pevné kosti nám nezajistí. Právě naopak. Proč? To vysvětluji v knize Vegan. Skutečnost je taková, že v zemích, kde se konzumuje nejvíce mléka a mléčných výrobků na světě (severské země, USA, Austrálie), je zároveň i největší výskyt osteoporózy na světě (řídnutí kostí). Nejlepšími zdroji vápníku, ale i dalších živin důležitých pro stavbu kostí, jako např. vitaminu K, jsou:

brokolice, pak choi, kapusta, římský a hlávkový salát, květák, pomeranče a mandarinky, sušené fíky, tofu, bílé fazole, mák, sezamová a chia semínka.

pomeranče

Jak na vajíčka?

chia semínka koláž

Namísto vajíček do těsta při pečení bábovek a moučníků, na palačinky a lívance, nebo i na bramboráky a jiné placky, použijte namočená mletá chia semínka. Z mletých (rozmixovaných) lépe využijete živiny. Mají neutrální chuť a těsto krásně spojí, aby drželo pohromadě.

1 vajíčko = 1 lžíce chia semínek + 4 lžíce vody
zamíchejte a nechte asi 2 minuty stát, vytvoří se slizovitá konzistence podobná vaječným bílkům 

Namísto vajíček na obalování použijte těstíčko z mouky, vody a kurkumy.

Namísto míchaných vajíček si na cibulce udělejte „tofučka“ – míchané rozdrobené tofu se špetkou kurkumy, troškou sójového mléka a speciální černou solí kala namak, která má velmi specifickou „vaječnou “ vůni. Dolaďte pažitkou. Můžete přidat i lehce podušený rozmačkaný květák.

míchaná tofučka vegan

Při nákupu hotových výrobků – sušenek, těstovin a dalších – vybírejte ty, které neobsahují mléčné složky, máslo nebo vajíčka. Ale také třeba želatinu, která je hlavní ingrediencí gumových medvídků a získává se z chrupavek kůží a šlach zvířat. 

Tip: namísto želatiny na dort můžete použít želé z bílého prášku agar agar vyrobeného z mořských řas.

Zelenina a ovoce

Základem veganského jídelníčku je zelenina a čerstvé ovoce, ve kterých se skrývají ty největší poklady absolutně nezbytné pro náš život a zdraví – bohatost antioxidantů  a flavonoidů, vláknina, široké spektrum fytochemikálií a tisíců dalších mikroživin, které nelze ničím nahradit. Proto jezte zeleninu a čerstvé ovoce co nejvíce a v pestré barevné škále. Proč jsou tak velmi důležité a jak nás chrání před civilizačními nemocemi se dozvíte knize Vegan.

Někteří lidé změní svůj jídelníček ze dne na den, někteří postupně. Zvolte si svůj způsob a své tempo, které vám vyhovuje. Buďte kreativní a „zveganizujte“ své oblíbené recepty. Buďte otevření – objevujte a zkoušejte nové recepty, nové ingredience, nové druhy zeleniny a ovoce, hrajte si s nimi. Nebo zvolte jednoduchost – nakrájet a sníst. Záleží na vás. Čím více budete mít v jídelníčku celistvých rostlin, tím lépe se budete cítit a přirozeně pro vás maso, kravské mléko a další živočišné potraviny přestanou být zajímavé.

Zjistěte,  jak na rostlinný jídelníček u dětí, aby jim nic nechybělo během růstu –  od narození až k dospívání.

V článku Veganské děti objevíte přehledně a jednoduše praktické rady:

  • kdy a jak u dětí začít s rostlinnou stravou a postupné zavádění potravin
  • zda a jaké doplňky výživy jsou nutné
  • které potraviny jsou dobré pro batolata, které pro starší děti, a na co se zaměřit u teenagerů
  • a ještě více o živinách důležitých nejenom pro zdravý vývoj dětí

3. kupujte kosmetiku, oblečení, boty a doplňky, které nejsou ze zvířat

Živočišné složky v kosmetice

 V kosmetice se používají například:

  • mléčné složky do sprchových gelů, tělových mlék a pleťových masek
  • sádlo a lůj do balzámů na rty, mastí na pokožku a do mýdel
  • ovčí lanolin do mastí na pokožku nebo krémů na boty
  • kyselina hyaluronová získávaná z kohoutích hřebínků do krémů a přípravků proti stárnutí pleti
  • elstin a kolagen získávaný ze šlach a kloubů zvířat do většiny přípravků proti vráskám, také do barev na vlasy a make-upu
  • keratin z ovčí vlny do kosmetiky na vlasy
  • kaviár do luxusních krémů
  • vitaminy A a D z rybích jater do regeneračních přípravků, pleťových mlék a krémů
  • vaječné skořápky do zubních past a další

Testování na zvířatech

Chemické látky a prostředky pro domácnost, kosmetika a lékárenské výrobky bývají testovány na zvířatech – jsou jim aplikovány do očí, na rozedřenou kůži, zvířata jsou nucena je polykat a inhalovat.

Kupujte tedy jen kosmetiku, čistící prostředky a další potřeby pro domácnost, které neobsahují žádné živočišné složky a ani nejsou testovány na zvířatech. Výrobky, které toto zaručují mají certifikáty a poznáte je podle označení logem – nejčastěji jsou to tyto certifikáty:

LeapingBunny Cruelty Free International symbol

Humane cosmetics standard (HCS) – uděluje ho mezinárodní organizace Cruelty Free International a k jeho získání musí být splněna řada podmínek. Uděluje se na jeden rok a kontroly jsou velmi důsledné a pravidelné. Seznam společností, které certifikát získaly naleznete na stránkách organizace Cruelty Free International.

Vegan logo symbol

Vegan – uděluje ho britská organizace Vegan Society. Toto logo zaručuje, že výrobek ani jeho jednotlivé složky nebyly nikdy během procesu výroby testovány na zvířatech a neobsahuje žádné živočišné látky. Uděluje se pouze jednotlivým výrobkům, ne výrobci.

vegan OK logo

VeganOK – italská certifikace, která zaručuje, že výrobek neobsahuje žádné živočišné složky, a že výrobek ani jeho složky nebyly nikdy během výroby testovány na zvířatech. Jako jediná na světě rozšiřuje kontroly také na materiály používané pro obal výrobků, kterým má být ochranná značka udělena.

Boty, oblečení a doplňky

Kupujte oblečení, boty a doplňky, které nejsou vyrobeny ani nemají žádné části z kůže, vlny a peří. I peří je z ptáků získáváno nesmírně krutým a bolestivým způsobem .
A co když už takové věci máte doma z dřívějška? Neznamená to nutně, že je musíte vyhazovat. Zvířeti už tím život nevrátíte. Je jen na vás, jak to cítíte a jak s nimi naložíte. Věci, které už máte si ponechejte, dokud vám nedoslouží, nebo je můžete darovat někomu, komu pomohou. Ale jde hlavně o to, už dál takové věci nekupovat a nepodporovat.
Dnešní technologie umožňují výrobu takových materiálů, které jsou na pohled k nerozeznání od kůže ze zvířat a dokonce už dokážeme vyrobit i materiály, které mají také sejné vlastnosti jako například peří a obstojí i v těch nejdrsnějších podmínkách na Zemi. Například kombinéza pro horolezce od italské společnosti Save the Duck, imitující péřovou kombinézu, byla velmi úspěšně otestována při výstupu na Mt. Everest v podmínkách nejkrutějších.

4. nepodporujte zábavu, která zneužívá zvířata

cirkusy s živými zvířaty
to, co v cirkusech vidíme jsou zotročená a ponížená divoká zvířata, která jsou nucena trávit celý život v kleci a jsou bolestivými metodami, pod strachem a stresem, donucena předvádět extrémní kousky pro pobavení lidí. Tato zvířata jako následek mají často duševní poruchy, které se projevují přešlapováním z místa na místo nebo náhlou agresivitou. O praktikách drezůry cirkusových zvířat si můžete přečíst
v tomto článku.

slon připoutaný v řetězech

dostihy
jsou především velkým byznysem, při kterém umírají koně. Na rozdíl od lidí, koně neprovozují riskantní sport dobrovolně. Žádný kůň by nikdy neriskoval svůj život pro úspěch a zábavu. Při závodech jsou koně štváni k maximální rychlosti na dlouhé trati až do úplného vyčerpání, přičemž jsou nuceni ke smrtelně nebezpečným skokům přes překážky, kdy jim hrozí, že si při pádu zlomí vaz nebo budou utraceni v důsledku zranění. Kde je ona „láska ke koním“? Toho, koho milujeme přece úmyslně nevystavujeme smrtelnému nebezpečí! Velká Pardubická patří k těm pro koně nejnebezpečnějším dostihům na světě. 

Při cestování do jiných zemí se můžeme setkat s mnoha dalšími formami zneužívání zvířat pro zábavu nebo jako součást kulturní tradice, jako je například korida (býčí zápasy), kohoutí zápasy, psí závody a další, při kterých zbytečně a nedobrovolně umírají nebo trpí zvířata.

pád koně při dostizích

zoologické zahrady a delfinária
účelem zoologických zahrad má být záchrana ohrožených druhů a vzdělávání veřejnosti o zvířatech. Ani pro jeden z těchto účelů však nejsou právě zoologické zahrady šťastným řešením. A delfinária slouží vysloveně jako atrakce. Je třeba si uvědomit, že i tady jsou divoká zvířata držena v zajetí, ve velmi omezeném prostoru a v nepřirozeném prostředí, které nikdy nemůže nahradit volnou přírodu, nedozírný oceán a svobodu. Zvířata zde proto ani nemohou projevovat své pravé chování a návštěva zoologické zahrady nám tak o jejich skutečném životě mnoho neprozradí. Pro zvířata je ZOO nebo delfinárium v podstatě celoživotním vězením. Zvířata v ZOO nemají vlastní volbu partnera k rozmnožování a za tímto účelem podstupují stresující transporty do jiných zoologických zahrad. Rozmnožování ohrožených druhů v zajetí je proto komplikované a málo úspěšné, a tím tedy i snaha o jejich záchranu.

lvi a tygři v zoo

Kam zajít?

Chceme-li skutečně zabránit vymření ohrožených druhů zvířat, museli bychom přestat ničit jejich přirozené domovy, lovit je a pytlačit. Mnohem šťastnějším i daleko ekonomičtějším řešením, než zoo, jsou pro jejich záchranu programy na ochranu zvířat v Národních parcích zřízených v jejich domovině.
Chceme-li se skutečně dozvědět něco o divokých zvířatech, daleko užitečnější jsou přírodopisné dokumentární filmy. 
Chceme-li si užít závodního adrenalinu, existuje mnoho jiných sportovních závodů, než jsou koňské nebo psí dostihy.
Chceme-li se pobavit s dětmi, daleko zábavnější, než cirkusy, jsou třeba loutková divadla, kouzelnická, taneční nebo akrobatická show.
Chceme-li dopřát našim dětem reálný kontakt s živými zvířaty, daleko srdečnější kontakt, než v zoo, získají při návštěvě azylové farmy pro zachráněná zvířata, kterých je v ČR již několik. Tyto azylové farmy, chráněné rezervace a parky, nebo záchranné projekty, které můžete podpořit a nebo se do nich aktivně zapojit, najdete všude na světě.

koupající se slůně v rezervaci
divocí koně u vody
krmení prasátka a kůzlátka

„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě“

– Mahátma Gándhí –