Kde všude najdeme vitamín B12? Existuje jeho rostlinný zdroj? Odkud se bere v mase? A proč je pro nás důležitý?
Vitamín B12 je produkován určitými bakteriemi žijícími například v půdě a vodě, odkud ho také získávají zvířata pasoucí se volně v přírodě. Stejně tak bychom ho získávali i my, kdybychom jedli divoce rostoucí rostliny nebo zeleninu přímo z bio záhonu a bez umývání. Vzhledem k tomu, že v moderní době máme vysoké hygienické standarty, všechno myjeme a pijeme chlórovanou vodu, nemáme příležitost získávat B12 jinak, než jako doplněk. Vitamín B12 je tvořen také bakteriemi v trávícím traktu zvířat i lidí, ale bohužel v té části, odkud ho tělo nedokáže využít.
Vitamín B12 v mase
Naprostá většina masa, která se prodává, nepochází z volně pasoucích se zvířat, ale z velkochovů, kde zvířata nemají možnost získávat B12 z vody a půdy, proto ho dostávají také jako doplněk. Nemá proto žádnou logiku jíst maso, které takto slouží jen jako mezičlánek k získání B12 (krávě dáme B12 jako doplněk, pak ji zabijeme a sníme, abychom sami získali B12). Mnohem větší smysl dává, když si B12 v doplňcích vezmeme přímo, než abychom ho dávali nejdříve zvířeti.
Vitamín B12 v doplňcích
Jak už bylo řečeno, B12 je vitamín produkovaný bakteriemi, takže tabletka, kterou si vezmeme, není žádná chemie, ale jen kultivovaná bakterie (například jako probiotika). Někomu se přesto může zdát, že to není přirozené, abychom byli odkázáni na doplňky, ale je třeba si uvědomit, že už dávno nežijeme v přirozených podmínkách. Mnoho nepřirozených věcí nám usnadňuje a zkvalitňuje život a neznamenají nutně, že jsou špatné. Jako například lepší hygiena, vytápěné byty, vaření na sporáku, používání internetu nebo nošení brýlí.
Doplněk vitaminu B12 se vyrábí v podobě tabletek, rozpustných podjazykových tabletek nebo tekutý v kapkách. Existuje ve formě buď kyanokobalamin nebo metylkobalamin, což je přírodní forma B12, která je aktivnější.
Denní potřeba
Vitamin B12 je rozpustný ve vodě, a proto se nemusíme příliš bát předávkování. Vstřebatelnost B12 z doplňků je velmi nízká do 5%, proto jsou v doplňcích i 100násobky doporučených dávek. Dávkování různých výrobců se liší, více informací najdete zde. Orientační doporučení je:
kojené děti 1/2 – 1 rok 90 mcg denně
děti 1 – 4 roky 200 mcg denně
děti 4 – 10 let 200 – 250 mcg denně
děti 10+ 250 – 400 mcg denně
dospělí 500 + mcg denně
Proč je vitamín B12 důležitý?
Vitamín B12 je velmi důležitý a nezbytný pro krvetvorbu a správné fungování nervové soustavy a jeho příjem potravou je pro nás skutečně nutný v zájmu vlastního zdraví. Není však nutné kvůli vitamínu B12 zabíjet zvířata a naopak si živočišnou stravou své zdraví poškozovat, když máme možnost vitamín B12 jednoduše vypěstovat kultivací bakterií. Rostlinná strava na rozdíl od živočišné má mnoho zdravotních přínosů a pokud jde o polykání tabletek, pak spolknout jednu tabletku vitamínu B12 jako doplněk, je nesrovnatelné s tím, kolik chemických tabletek budeme muset polykat na vysoký cholesterol, vysoký tlak, vysoký cukr, bolesti kloubů, alergie a další zdravotní potíže způsobené živočišnou stravou.
Co je okřehek, neboli duckweed?
Teprve nedávno bylo zjištěno, že zelená vodní rostlina duckweed, pod českým názvem okřehek, obsahuje bioaktivní, tedy pro tělo využitelnou formu vitamínu B12 a to v bohaté míře asi 750% doporučené denní dávky na 100 g sušené rostliny. Bylo zjištěno, že bakterie produkující vitamín B12 žije v symbióze uvnitř této rostliny. Je součástí rostliny a vitamín B12 se neztratí ani při procesu zpracování rostliny. Zdá se tedy, že rostlinná říše nás nenechala zcela na holičkách, jak jsme si mysleli, pokud jde o tento tolik diskutovaný vitamín. Skutečnost je taková, že existuje ještě mnoho rostlin, u kterých nebyly zdaleka objeveny všechny jejich mikronutrienty, a že je toho ještě dost, co o rostlinách nevíme.
Další zdroj:
https://www.plantbasednews.org/lifestyle/-scientists-discover-vitamin-b12-water-lentils